Wyprawka dla dziecka

Wyprawka dla dziecka
Rate this post

Skompletowanie wyprawki dla niemowlaka nie jest czynnością, której przebieg i rezultat można pozostawić przypadkowi, nie zaplanować i nie zrealizować na czas. Najlepszym źródłem informacji do przeprowadzenia analizy (nie ma żartów!) są oczywiście rodzice (tak Tatusiowie też swoje wiedzą) maluchów urodzonych niedawno, pediatrzy oraz publikacje, których jest bardzo wiele. Im więcej opinii i pomysłów, tym lepiej. Dobrze jest pytać o zdanie osoby o różnych podejściach i wyciągać swoje wnioski. Są tacy, którzy kupują wyłącznie produkty ekologiczne, są też tacy, którzy hołdują wyrobom wielkich koncernów dostępnym w każdym supermarkecie. Moim zdaniem w przypadku pewnych rzeczy warto bezkompromisowo postawić na wysoką jakość płacąc więcej, a kupując inne brać pod uwagę relację ceny do jakości, zawsze wybierając produkty dopuszczone do kontaktu z dzieckiem. To wizja hybrydowa, bo łączy nastawienie na ekologię z mocnym stąpaniem po ziemi nacechowanym oglądaniem każdej złotówki.

Kosmetyki

Pielęgnacja i higiena małego człowieka jest równie ważna, jak jego odżywianie, regularne wizyty u lekarza, sen i spacery. Tu nie ma miejsca na improwizację. W przypadku kosmetyków często sprawdza się porzekadło mówiące, że lepsze jest wrogiem dobrego. Dlatego warto od samego początku postawić na sprawdzone produkty o właściwościach hipoalergicznych. Na eksperymenty przychodzi czas później, gdy chcemy coś zmienić, wypróbować lub w sytuacji, gdy zdrowie dziecka wymaga zmiany używanych produktów, takich jak zasypka, oliwka, szampon dla niemowląt czy krem. O ile są produkty, które można kupić na zapas, to akurat kosmetyki nimi nie są (zwłaszcza tuż po urodzeniu dziecka). I nie chodzi o termin przydatności. Może się okazać, że nie służą skórze naszego dziecka i trzeba z nich zrezygnować. Gdy dziecko już przyjdzie na świat, można testować na jego skórze kosmetyki ekologiczne lub inne dostępne w sklepie lub używanie przez inne mamy. To dobry pomysł, bo bez ponoszenia kosztów pozwala na sprawdzenie reakcji dziecka na określoną substancję. Testować można wyłącznie środki przeznaczone dla małych dzieci. Produkty nie będące kosmetykami, ale mające bezpośredni kontakt ze skórą dziecka są tak samo ważne, jak środki pielęgnacyjne. Dotyczy to chusteczek higienicznych (suchych i nawilżonych), wacików, pieluch jednorazowych i materiałowych, jak na przykład pieluszki bambusowe muślinowe MamaBoo lub chusteczki bambusowe służące jako myjka. Wszystkie te wyroby powinny być co najmniej dobrej jakości, dostosowane do wieku dziecka , a najlepiej jeszcze sprawdzone przez znajomą rodzinę. Powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które nie tylko są same w sobie obojętne dla organizmu dziecka, ale także nie wejdą w reakcję z substancjami zawartymi w kosmetykach.

Niemowlęcy hardware

Wszelkie produkty wielokrotnego użytku służące niemowlakowi muszą bezwzględnie spełniać najwyższe standardy potwierdzone przez odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia. To warunek konieczny. Rodzice mogą wśród tych wyrobów wybierać spośród wielu wzorów, rozwiązań ergonomicznych i pomysłów wzorniczych, kolorystyki i wreszcie specyficznej funkcjonalności. Z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego małego człowieka (a to jest najważniejsze!) tak samo dobra będzie niedroga wanienka o prostym kształcie i niewyszukanej barwie, jak taka o wymyślnej formie sygnowana znaną marką. Oczywiście w przypadku takich wyrobów trzeba poza bezpieczeństwem dermatologicznym myśleć o tym, aby produkt nie stwarzał innego zagrożenia dla dziecka lub rodziców poprzez słabą stabilność, zbyt delikatną konstrukcję czy też nieszczelność. Jakość przede wszystkim. Reszta wedle możliwości finansowych. W przypadku takich produktów odradzam kupowanie rzeczy używanych od obcych osób. System “dziedziczenia” niektórych wyrobów jest dobry wyłącznie w przypadku sprawdzonych źródeł. Tu nie ma co oszczędzać do bólu, bo to może przynieść niemiłe skutki. Dotyczy to zwłaszcza rzeczy, których nie da się wyparzyć, aby być pewnym ich względnej sterylności. Jasne jest, że wszelkie gryzaki, smoczki i temu podobne muszą być nowe i kupowane w dającym pewność pochodzenia sklepie. Trzeba też pamiętać, że używane przedmioty mogą mieć zadrapania i inne uszkodzenia, które utrudniają ich skuteczne czyszczenie i mogą być sprzyjającym miejscem do rozwoju grzybów i bakterii. Nie chcę nikogo wpędzać w paranoję, ale zachęcam do przemyślenia każdej decyzji.

Tekstylia

Niemowlak ma swoje specyficzne wymagania odnośnie takich produktów, jak ubranka, ręczniki, pieluszki wielorazowe, pościel, otulacze, w nieco późniejszym wieku szlafroki i inne. Rodzice muszą zadbać o to, aby tekstylia spełniały najwyższe standardy związane z ich kontaktem z ciałem małego człowieka. Dobrze, gdy wyżej wymienione produkty mają dopuszczenie Instytutu Matki i Dziecka. Aby zadbać o komfort, zdrowie i bezpieczeństwo niemowlęcia warto brać pod uwagę wyroby o wysokiej jakości zrobione z materiałów czystych pod względem obecności w nich śladów pestycydów używanych przy uprawie roślin, z których włókien powstały. Nie zawsze da się to sprawdzić w 100%. Dlatego dobrze jest poznać specyfikę uprawy roślin stanowiących surowiec do produkcji. Dobrym przykładem są produkty MamaBoo – ręczniki bambusowe z kapturem, otulacze i pledy z tego samego surowca. Zrobione są z materiału powstającego z bambusa, rośliny tak żywotnej, że nie wymaga użycia pestycydów, aby rosnąć. Spektakularna odnawialność tej rośliny jest kolejnym potwierdzeniem jej ekologicznego charakteru, co dla wielu rodziców ma równe znaczenie, jak brak chemicznego zanieczyszczania ziemi oraz łatwość recyclingu gotowych produktów.

Z praktycznego punktu widzenia dobrze jeśli używane tekstylia dobrze chłoną wilgoć i są starannie wykonane. Dopiero na końcu warto zwracać uwagę na wzornictwo, co nie znaczy, że design i kolorystyka nie są ważne. Ma być ładnie – dla nas, dla dziecka. W przypadku tekstyliów ważnym elementem jest także to, czy są, jak produkty z włókna i przędzy bambusowej, hipoalergiczne, mają charakter antybakteryjny, są odporne na “zamieszkanie w nich” grzybów i mają właściwości termoregulacyjne. Zaopatrzenie się w odpowiednie produkty nie zwalnia z ich odpowiedniej konserwacji (pranie w środkach przeznaczonych do rzeczy dla niemowląt!) i suszenia oraz nie składowania przez wiele dni przed użyciem. Trzeba także pamiętać, że tekstylia dla dziecka muszą być miłe w dotyku i zapewniać komfort.

 

Wybór i dostępność produktów przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci jest ogromna. Zakupów można dokonywać w sklepie stacjonarnym, można zdecydować się na e-sklep. Biorąc pod uwagę łączny koszt wyprawki i każdego jej elementu z osobna, rodzice stają przed sporym wydatkiem. Co więcej, wiele rzeczy muszą kupować cyklicznie. Dobrze, aby rodzice generowali listy zakupów wzorem tych stanowiących spis prezentów weselnych. Kilkanaście pluszaków “na dzień dobry” załamie niejedną mamę… Zamiast tego może lepiej delikatnie (może przez dziadków nowego obywatela) dać do zrozumienia ciociom, wujkom, kuzynom i przyjaciołom, że lepszy będzie dobry ręcznik, szlafrok, a nawet opakowanie pieluch lub innego ściśle zdefiniowanego produktu, który szybko się nie przeterminuje. To ułatwi życie młodym rodzicom. From the very first moment!

 

Comments (2)

  1. Glenna pisze:

    Thanks pertaining to giving these types of great subject material. http://tinyurl.com/jjl3tn9

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *